اسکوتر برقی چیست؟
اسکوتر برقی چیست؟

اسکوتر برقی یا همان هاوربرد

اسکوتر برقی هوشمند یه دستگاه سیار برقی هست و دو تا چرخ داره که دقیقا به موازات هم هستن و با باتری شارژی داخلی، می تونه روی زمین حرکت کنه . نکته مهم اینه که شما باید یه جوری روی اسکوتر برقی بایستید که تعادل تون به هم نخوره و بتونید با اسکوتر حرکت کنید. در واقع تعادل اسکوتر با پاهای شما برقرار میشه.

استفاده از اسکوتر برقی یا اسکوتر تعادلی

اسکوتر برقی یا اسکوتر هوشمند اسم های دیگه ای هم داره. بهش ” هاوربورد ” Hoverboard میگن، بهش self-balancing scooter هم میگن یعنی اسکوتری که خودتون باید تعادلش رو حفظ کنید. اسکوتر دو چرخ تعادلی هم بهش میگن . اسکوتر شارژی ، اسکوتر هوشمند ، اسکوتر تعادلی هم اسم های دیگه این نوع از اسکوتر هاست.

اسکوتر برقی

استفاده از اسکوتر برقی در خیابان

سال 2014 بود که اسکوتر تعادلی تو چین خیلی استفاده شد و تو سال 2015 هم تو آمریکا و الانم که دیگه تو ایران داره مد میشه . اسکوتر برقی چند وقتیه که به شدت فراگیر شده و تبلیغات گسترده ای هم برای فروش اسکوتر برقی داره انجام میشه. خرید اسکوتر شارژی فعلا کار سختیه، چون این اسکوتر ها جدید هستن و بازار داغی داره و اطلاعات کمی هم وجود داره ، بخاطر همین ، فروشنده ها فعلا می تونن هر حرفی بزنن تا اسکوتر هوشمند رو بفروشن.

از اسکوتر برقی فعلا برای سن 12 سال به بالا استفاده میشه چون حفظ تعادل روی اسکوتر تعادلی، کار سختیه و سن کمتر از 12 سال چپ و راست می خورن زمین.

اینکه چجوری باید سوار اسکوتر برقی بشید داستانش مفصله اما باید با یه پا برید روی اسکوتر و دست تون رو به دیواری میزی درختی چیزی بگیرید تا زمین نخورید و بعدش اون یکی پا رو بذارید. اگه اسکوتر قفل باشه باید از روی ریموت دکمه آنلاک رو بزنید وگرنه اسکوتر روشن باشه خودش حرکت می کنه . کافیه یه مقدار پاهاتون رو به سمت جلو فشار بیارید. واسه ترمز کردن هم باید پاهاتون رو به سمت عقب فشار بدید . واسه اینکه بچرخید باید با یه پاتون فشار بیشتری وارد کنید. در کل باید تمرین کنید و 7  8 بار مثل هندونه بخورید زمین تا بفهمید چکار باید بکنید!

اسکوتر برقی هوشمند ، دو تا سنسور داره ( جایروسکوپ ) که فشار پا و جهت حرکت پا رو متوجه میشه و به اسکوتر میگه که کدوم طرفی باید بره. منظورم اینه که پدال نداره و گاز و ترمز نداره . فقط با حرکت پا کنترل میشه.

چرا باید اسکوتر برقی بخریم

اسکوتر برقی نیاز اولیه نیست و در واقع ایجاد نیازه! اما خب چندتا دلیل منطقی و غیر منطقی واسه خرید اسکوتر هوشمند وجود داره:

  • یه موقع هست شما پاتون آسیب دیده و نمی تونید درست راه برید
  • استفاده توی انبار و کارگاه و کارخونه و کلا جایی که مجبورید زیاد راه برید
  • یه سریا کلا دوست دارن همه چیزی رو داشته باشن یا تجربه کنن
  • تقویت عضلات ساق و مچ پا
  • استفاده در پارکینگ و یا رستوران و اینجور جاها
  • برای استفاده موقع خرید و حمل بارهای سبک
  • بخریم تا چشم بقیه دربیاد

مشخصات کلی

اسکوتر برقی دسته بندی خاصی نداره. در حال حاضر بر اساس اندازه چرخ هاش طبقه بندی میشه. چرخ اسکوتر هوشمند از 6 اینچ هست تا 10 اینچ . البته مدل 7 اینچی و 10 اینچی خیلی کم وجود دارن اما مدل های 6 و 8 اینچ خیلی زیادن. این 6 یا 8 اینچ که میگن، قطر لاستیک اسکوتر هست. هر چی بیشتر باشه، ارتفاع شما از زمین بیشتر میشه و سرعت شما هم می تونه بیشتر باشه. ارتفاع که بیشتر باشه، کمتر به سنگ و چوب و موانع روی زمین گیر میکنه.

  • باتری شارژی اسکوتر برقی، از نوع لیتیوم یون است.
  • اسکوتر تعادلی، یه شارژر داره که یه سرش به برق شهر و یه سرش هم به سوکت شارژ اسکوتر می خوره و باتری رو شارژ میکنه